TOP

ALZHEIMER İÇİN BURUN DAMLASI (AŞI) FAZ-1 DENEMELERİNE BAŞLANIYOR

Alzheimer hastalığı önde gelen ölüm nedenidir.

Şu anda bilinen bir tedavisi yok, ancak ilerlemesi durdurulabiliyor ya da yavaşlatılabiliyor.
Bilim insanları, Alzheimer’lı hayvanları koruma ve tedavi etmede etkili olan bir burun aşısı geliştirdiler.
Bilim insanları şimdi güvenli olup olmadığını görmek için küçük bir insan grubunda aşıyı denemeye başlıyorlar.

Boston’daki Brigham ve Kadın Hastanesinden bilim insanları, potansiyel bir tedavinin insanlar için güvenli olup olmadığını görmek için bir faz-1 klinik denemeye başlıyorlar.

Ekip daha önce Alzheimer’ı simüle eden bir hayvan modelinde nazal aşının hastalığı önleyebileceğini ve tedavi edebileceğini göstermişti. Bu çalışmalar 2005 , 2008 ve 2012 yıllarında yayınlandı .
Hastanedeki Ann Romney Nörolojik Hastalıklar Merkezi’nin araştırma başkanı ve eş direktörü Dr. Howard L. Weiner , “Alzheimer için bir burun aşısının ilk insan denemesinin başlatılması dikkate değer bir kilometre taşıdır” diyor.
Dr. Weiner, “Son 20 yılda, bu nazal aşının Alzheimer hastalığı için potansiyelini gösteren klinik öncesi kanıtları topladık. İnsanlarda yapılan klinik deneyler aşının güvenli ve etkili olduğunu gösterirse, bu Alzheimer hastaları için toksik olmayan bir tedaviyi temsil edebilir ve ayrıca risk altındaki kişilerde Alzheimer’ı önlemeye yardımcı olmak için erken verilebilir” diyor.
Aşı , bağışıklık sistemini uyarmak için adjuvan Protollin’i kullanır . Diğer tedavilerin bir parçası olarak, bunun insanlarda güvenli olduğu gösterilmiştir.
Bilim insanları, aşının boyundaki lenf düğümlerinde bulunan beyaz kan hücrelerini aktive ederek bu bağışıklık hücrelerini beta amiloid plaklarını temizlemeye teşvik edeceğini umuyorlar. Bu amiloid plakların Alzheimer semptomlarının önemli bir nedeni olduğuna inanıyorlar.