TOP

ALERJİLER KALICI MIDIR?

Alerjiler, tüm dünyada kronik hastalıkların altıncı önde gelen nedenidir. Alerji semptomları, bir kişinin günlük işlerini engelleyebilir ve yaşam kalitesini düşürebilir.

Alerjilerden sonsuza kadar kurtulabilir misiniz ?

Şu anda bir alerji tedavisi yoktur. Bununla birlikte, araştırmacılar potansiyel tedavileri araştırmaya devam ediyor. İnsanlar alerji semptomlarını ilaçlarla tedavi edebilir ve reaksiyona neden olan alerjene maruziyetlerini azaltmak için adımlar atabilirler.

İmmünoterapi

İmmünoterapi alerji için bir tedavi değil, hastalığı değiştiren bir tedavidir. Bir kişinin alerjenlere karşı duyarlılığını veya alerjik tepkisini azaltmaya yardımcı olabilir.

Alerji aşıları

Alerji aşıları, birkaç yıl boyunca enjeksiyon yoluyla artan dozlarda alerjene maruz kalmayı içerir. Bu süre içinde kişi alerjene karşı daha az duyarlı hale gelir ve alerjene daha az şiddetli tepki verir.

SLIT

SLIT, bir kişinin bir alerjene toleransı iyileştirmek ve semptomları azaltmak için dil altına tablet veya damla şeklinde aldığı küçük dozlarda bir alerjeni içerir. Toz akarları, çimen poleni ve kanarya otu alerjileri için ticari olarak mevcuttur.

Alerjiler geçer mi?

Bazı insanlar, özellikle erken çocukluk döneminde gelişen alerjiler olmak üzere, alerjileri aşabilir. Bir kişinin yaşlandıkça alerjisinin yok olup olmayacağı, neye alerjisi olduğuna ve alerjinin ciddiyetine bağlıdır.

Birkaç çalışma, bazı gıda alerjilerinin ortadan kalkabileceğini öne sürüyor. Çocukların yaklaşık %85’i süt, yumurta, buğday ve soyaya karşı alerjiden kurtulur. Bununla birlikte, çocukların sadece %15-20’si sonunda yer fıstığına, ağaç yemişlerine, kabuklu deniz hayvanlarına ve balığa karşı alerjiye tahammül edebilir.

Alerjilerin nedenleri

Bağışıklık sistemi, polen gibi zararsız bir maddeyi istilacı zannettiğinde alerjiler ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi, alerjen olarak da bilinen maddeye antikor üreterek aşırı tepki verir. Antikorlar daha sonra tetiklendiklerinde kimyasal histamini serbest bırakan hücrelere gider ve bu da alerjik reaksiyona neden olur. Vücuttaki süreç karmaşıktır ve bir kişinin alerji olarak deneyimlediği alerji semptomlarına neden olur.